Masáž baňkami

První zmínky o baňkování pocházejí z Mezopotámie, asi 4 tisíce let př.n.l. Baňkování v průběhu stovek let nabývalo a opět ztrácelo na své oblibě, jedinou zemí, kde jeho kontinuita zůstala zachována je Čína.
Podstatou baňkování je přiložit baňky na tělo pacienta tak, aby do sebe nasály kůži a podkoží. To
se docílí podtlakem. Já ke vzniku podtlaku používám teplo. K práci samotné využívám baňky skleněné, protože se nejlépe dezinfikují.Další možností je vysátí vzduchu z baňky ústy(zastaralé) nebo pumpičkou. V tomto případě se používají baňky plastové.
Masáž baňkami provádím po lymfodrenážní masáži pro zasílení účinku masáže (viz heslo lymfodrenážní masáž) nebo baňky na několik minut přiložím na sval se spasmem. Teplo z baňky a podlak sval uvolní a další masáž není tolik bolestivá. V případě toxikace organismu se kolečko zbarví podle stupně zanesení škodlivými látkami. Temně fialová barva značí silné znečištění organismu škodlivými látkami. Zde je pak dobré, aby klient podstoupil očišťující kůru.

Baňkování podporuje regeneraci kůže, prokrvuje lépe svaly, klouby, stimuluje vnitřní orgány, působí protibolestivě a protistresově.

Léčebné účinky má baňkování podle tradiční čínské medicíny. Zde se využívají body meridiánů (akupunkturních drah), v nichž cirkuluje čchi a krev. Tuto metodu je však třeba dlouhodobě studovat a pokud se rozhodnete pro léčení baňkami podle tradiční čínské medicíny,
vyhledejte zkušeného terapeuta s osvědčenými výsledky.
Já sama tuto metodu studuji, v práci ji  zatím nepoužívám.

Masáží  baňkami pouze doplňuji lymfodrenážní masáž nebo přiložením baňky doplňuji klasickou
masáž. Proto zde neuvedu doporučenou dobu ani cenu masáže baňkami.

Vhodná:

Po lymfodrenážní masáži nebo při spamech na svalech zad.

Nevhodná:

Baňky se nesmí používat u krvácivých stavů (hemofilie, trombocytopenická purpura aj. stavy se zvýšeným krvácením.

Baňky se nemají přikládat na popálenou kůži, na otevřené rány a poraněnou kůži u těhotných žen se nebaňkuje břicho, ale na jiná místa lze baňky přikládat až do 6.měsíce těhotenství, ale jen slabě.

S sebou na masáž:

S sebou na masáž není nutné si nic donést (viz lymfodrenážní masáž nebo klasická masáž).